Zpět na kategorii: Respirátory pro sport

Klasifikace EN 149


Na jakou proveň splňuje normu EN 149. FFP3 nejvyšší.

Norma má EN 149 je základní předpis definující respirátory pro ochranu proti prachu. Dělí se na kategorie podle stupně ochrany. Platí při tom ale, že čím větší ochrana, tím vyšší dýchací odpor. Tedy podle kombinace druhu činnosti a očekávaného stupně kontaminace prostředí volíme kategorii ochranné masky.

Obecné vodítko pro výběr je následující.

 • FFP1 pro snížení koncentrace škodlivin na 1/5, hodí se pro alergiky nebo do smogové situace, lehce prašné netoxické prostředí.
 • FFP2 sníží koncentrace škodlivin na 1/20, hodí se pro stavby bourání a prašnější provozy s netoxickým prachem.
 • FFP3 pro nejnáročnější aplikace snižuje koncentrace škodlivin na 1/100, hodí se i pro filtraci toxických karcinogeních a infekčních kontaminantů, v takových případech je ale opakované použití nevhodné.

Norma má EN 149 má i další požadavky než pouze filtrační schopnosti a přijatelný dýchací odpor, které umožňují respirátoru zcela plnit funkci.


Související články

Další články
 • Respirátory pro sport

  Funkce respirátorů a roušek proti pevným částicím

  Existuje řada situací a míst, kde se vyskytuje zvýšená koncentrace prachových částic proti kterým je dobré se nějak chránit. Jedná se o prach ve městě, zejména z intenzivní dopravy a průmyslové činnosti, aerosoly pesticidů z postřiků polí, parků a železničních svršků, viry a bakterie, prach způsobený pracovní činností spalovacími procesy...

  200
  Expert

  Lukáš Neterda

  23:17 15.05.2016