300

Lukáš Neterda

jednatel PORTÁL kvalt.cz s.r.o.

300
Poskytuji základní hodnocení z pohledu kvalt.cz pro kategorie, kde se nepodařilo najít erudovanější experty. Jednatel a zakladatel a iniciátor myšlenky portálu kvatl.cz.

Podměty pro vznik portálu Kvalt.cz byla snaha strukturovat informace o kvalitě výrobků, které byly jinak roztroušené po internetu a umožnit jejich srovnání.

Chceme se soustředit na reálné, relevantní a objektivně užitečné produkty pro denní život.

Pro hodnocení kvality potravin budeme přejímat části textů a hodnocení ze stránky Chris Kresser, M.S. Chris Kresser, M.S., L.dále se budeme odkazovat na stránky nadace Weston A. Prince, a jiné zajímavé světové odborníky.

V ČR se bohužel nepodařilo najít odborníky stejně komplexně pokrývající oblast výživy, včetně bohatého odkazového aparátu na nejnovější studie a aktualizace dle nejnovějších poznatků.


Číst více

Expert na

Články od experta

 • Tuky a oleje

  Semena, semenné oleje a tuky (díl 1)

  Módní tvrzení ohledně prospěšnosti zvýšení příjmu polynenasycených mastných kyselin je nesmyslné, historicky naopak došlo v několika desetiletích k expanzi z 15g/den na 40g/den (data z USA), ale konzumované mastné kyseliny jsou nevhodné struktury a kvality viz dále. V tom je celý problém.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  13:38 10.10.2017
 • Červená vína

  Jak velkoprodukce mění víno

  Víte skutečně co je v lahvi vína? Je víno zdravé nebo zdraví ohrožuje? V této sérii se podíváme na to jak se víno stalo z tradičního produktu komercionalizovanou komoditou, a podíváme se na přínosy a rizika konzumace vína.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  18:47 30.09.2017
 • Olivové oleje

  Extra virgin olivový olej, co to znamená

  Označení extra virgin olivový olej je příliš benevolentní. Sleduje sice správné ukazatele, ale nastavuje hodnoty příliš benevolentně. Je to patrně výsledek tlaku velkých výrobců, aby mohli jako extra virgin prodávat skoro cokoliv.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  22:54 14.08.2016
 • Olivové oleje

  Olivové oleje (virgin a extra virgin), výběr.

  Extra virgin olivový olej je sice vysoce kvalitní potravina, ale rozdíly v kvalitě jsou tak obrovské, že koupit kvalitu, bez rešerše internetu je loterie. V tomto oboru působí velké firmy, které míchají oleje různých původů a kvalit. Mají ale značku, marketing a logistiku takže jsou v sítích obchodů. Kdo naopak často živoří jsou pěstitelé, kteří dbají na kvalitu nicméně ceny jim ničí tyto koncerny. Tratí zákazník, který dostává nepříliš kvalitní produkt.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  23:30 01.08.2016
 • Respirátory

  Jak vybírat respirátor

  Jak a kdy používat respirátory proti prachu? Pokud budeme provádět intenzivní pohyb v málo zamořeném prostředí, preferujeme malý dýchací odpor, jinak preferujeme vysokou filtrační účinnost. Klasifikace FFP1 snižuje množství vdechovaných částic na 20procent FFP2 na 5 procent a FFP3 na 2 a méně procent.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  10:30 20.07.2016
 • Sluneční brýle

  Sluneční brýle, zákulisí monopolu

  Prakticky všechny známější značky slunečních brýlí vyrábí jedna málo známá firma (Luxottica). Navíc ovládá více či méně vertikálu prodeje. Ve spotřebitelích tak vzniká iluze, že si mohou koupit buď kvalitní brýle za řádově tisíce korun, nebo nejistý produkt z tržnice (internetu). Realita je ale taková, že za řádově stokoruny jsou k dostání produkty, které funkčně rádoby luxusní brýle předčí. Za řádově více produkty splňující náročné vojenské normy.
  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  22:05 05.07.2016