Realita je taková, že různé formy trezoru najdou své uplatnění prakticky v jakékoliv domácnosti a dokonce i na chatě, garáži, provozovnách nebo rekreačních objektech.
Nejlevnější plechové sejfy z hypermarketů, ačkoliv to na první pohled nevypadá, nejsou schopny čelit ani nejprimitivnějším pokusům o průnik. Naopak jsou lákadlo pro zloděje a shromažďují všechny cennosti na jednom místě.
Co, proč a před čím se dá schovat do trezoru
V každé domácnosti jsou běžně předměty, které by bylo účelné buď uschovávat v trezoru po většinu doby, nebo alespoň schovat při případné delší nepřítomnosti. Jedná se především o doklady a smlouvy, jejichž ztráta způsobí citelné komplikace a ztrátu času, dále pak pochopitelně jakékoliv cennosti jako je hotovost, šperky, stříbrný servis, drobné starožitnosti, drobná elektronika, náhradní klíče a klíče od aut. Dále i větší předměty jako cennější nářadí, vína, rybářské sportovní a lovecké potřeby, především zbraně. Jednorázově před delší nepřítomností bývá rozumné do trezoru uschovat i počítače, notebooky, televizor a jinou elektroniku, obrazy, zkrátka vše přenosné a cenné, co může byt v případě vloupání s velkou pravděpodobností odcizeno nebo poškozeno.
Druh a odolnost trezoru
Aby se do trezoru vešlo dost relativně rozměrných předmětů musí tomu odpovídat jeho velikost. Taková velikost by byla ve vyšších bezpečnostních třídách náročná jak na hmotnost, tak co do pořizovacích nákladů. Navíc se u vyšších bezpečnostních tříd trezorů trochu počítá i s faktorem maskování, každá minuta vloupání po kterou není trezor objeven je cenná. Velký trezor nelze dobře maskovat. Ve vyšší bezpečnostní třídě se tedy vyplatí pořídit menší trezor pro oddělené uschování cenností a hotovosti a dokladů. Ten pořizujeme pouze pokud chceme uschovávat cennosti v hodnotě přesahující doporučenou hodnotu pro velký trezor.
Ochrana i před požárem
Některé trezory mají i normou certifikovanou odolnost proti požáru. Znamená to, že pokud se ocitnou uprostřed požáru teplota uvnitř nevystoupí nad stanovenou mez a nedojde ke vznícení dokumentů, bankovek, znehodnocení datových nosičů a poškození jiných hořlavých věcí.
Režim přístupu
Aby trezor plnil bezproblémově svoji funkci a nestěžoval nám denní fungování, je nutné vybudovat si návyky, které budou z pohledu bezpečnosti funkční a zároveň vám nebude dělat problémy je dodržovat. Například může být trezor s obsahem, který je potřeba pouze občas (cennosti sezónní věci) stále zamčený a odemykat se bude pouze pro uložení a vybrání. Jinými věcmi se naplní až se budete chystat dlouhodobě pryč. Nebo se trezor při příjezdu do rekreačního objektu odemkne zůstane odemčený, věci z něj se budou používat a před odjezdem se do něj vše uklidí a trezor se zamkne.
Součástí režimu jsou i takové zdánlivě samozřejmé věci jako, nutnost uschování klíče mimo objekt s trezorem, nepůjčovat klíč třetím osobám, případně chránit znalost číselné kombinace zámku před jinými osobami.
Cena a pojištění
Protože certifikovaný trezor poskytuje skutečnou ochranu pro uložené věci, máme možnost si jeho obsah pojistit za úplně jiných podmínek, než pokud bychom obsah uchovávali mimo trezor. Zde se liší jak částka kterou je pojišťovna ochotna vyplatit (závisí na bezpečnostní třídě) tak námi placené pojistné.