Blog

 • Tuky a oleje

  Semena, semenné oleje a tuky (díl 1)

  Módní tvrzení ohledně prospěšnosti zvýšení příjmu polynenasycených mastných kyselin je nesmyslné, historicky naopak došlo v několika desetiletích k expanzi z 15g/den na 40g/den (data z USA), ale konzumované mastné kyseliny jsou nevhodné struktury a kvality viz dále. V tom je celý problém.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  13:38 10.10.2017
 • Červená vína

  Jak velkoprodukce mění víno

  Víte skutečně co je v lahvi vína? Je víno zdravé nebo zdraví ohrožuje? V této sérii se podíváme na to jak se víno stalo z tradičního produktu komercionalizovanou komoditou, a podíváme se na přínosy a rizika konzumace vína.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  18:47 30.09.2017
 • Trezory na vybavení bytu a chaty

  Trezor na vybavení domácnosti, chaty, dílny

  Většina lidí nesprávně vnímá trezor jako něco co je v bankách a do čeho se dává pouze vysoká hotovost a zlato. Další nesprávnou představou je, že předměty, co se prodávají v hobby marketech jako různé plechové sejfy, poskytují dostatečnou ochranu pro daný účel.

  670
  Expert

  Václav Brnka

  11:59 30.06.2017
 • Řešení pokut

  Tohle je země plná fízlů a my to musíme platit! Nebo ne?

  Od zavedení kontroverzního bodového systému to jde s touhle zemí totálně do kopru. Nějakým těžko uchopitelným, ale spolehlivě úplně perverzním cyklickým procesem směřuje stát k čím dál drakoničtějším, zcela nepřiměřeným a extrémistickým postupům vůči svému obyvatelstvu. A nejvíce je to vidět u kategorie těch nejohroženějších – řidičů.

  650
  Expert

  Erik Sedláček

  07:13 20.06.2017
 • Outdoor

  Vrstvené oblékání

  V dnešní době existuje nepřeberné množství různých typů outdoorových výrobků od spodního prádla počínaje, až po membránové oblečení různých kvalit konče. Někteří zákazníci v poslední době sice věnují pozornost funkčnímu prádlu a membránovému oblečení, ale jen malé procento z nich věnuje pozornost i dalším vrstvám a vzájemnému funkčnímu propojení jako celku.

  1000
  Expert

  Roman Knížek

  23:51 03.11.2016
 • Olivové oleje

  Extra virgin olivový olej, co to znamená

  Označení extra virgin olivový olej je příliš benevolentní. Sleduje sice správné ukazatele, ale nastavuje hodnoty příliš benevolentně. Je to patrně výsledek tlaku velkých výrobců, aby mohli jako extra virgin prodávat skoro cokoliv.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  22:54 14.08.2016
 • Olivové oleje

  Olivové oleje (virgin a extra virgin), výběr.

  Extra virgin olivový olej je sice vysoce kvalitní potravina, ale rozdíly v kvalitě jsou tak obrovské, že koupit kvalitu, bez rešerše internetu je loterie. V tomto oboru působí velké firmy, které míchají oleje různých původů a kvalit. Mají ale značku, marketing a logistiku takže jsou v sítích obchodů. Kdo naopak často živoří jsou pěstitelé, kteří dbají na kvalitu nicméně ceny jim ničí tyto koncerny. Tratí zákazník, který dostává nepříliš kvalitní produkt.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  23:30 01.08.2016
 • Respirátory

  Jak vybírat respirátor

  Jak a kdy používat respirátory proti prachu? Pokud budeme provádět intenzivní pohyb v málo zamořeném prostředí, preferujeme malý dýchací odpor, jinak preferujeme vysokou filtrační účinnost. Klasifikace FFP1 snižuje množství vdechovaných částic na 20procent FFP2 na 5 procent a FFP3 na 2 a méně procent.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  10:30 20.07.2016
 • Sluneční brýle

  Sluneční brýle, zákulisí monopolu

  Prakticky všechny známější značky slunečních brýlí vyrábí jedna málo známá firma (Luxottica). Navíc ovládá více či méně vertikálu prodeje. Ve spotřebitelích tak vzniká iluze, že si mohou koupit buď kvalitní brýle za řádově tisíce korun, nebo nejistý produkt z tržnice (internetu). Realita je ale taková, že za řádově stokoruny jsou k dostání produkty, které funkčně rádoby luxusní brýle předčí. Za řádově více produkty splňující náročné vojenské normy.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  22:05 05.07.2016
 • Sluneční brýle

  Sluneční brýle, co jsou a k čemu

  Sluneční brýle mají pouze omezený okruh smysluplného užití, kupují se extrémně předražené značky a neexistuje povědomí jaké parametry mají splňovat, v lepším případě se ví pouze o UV filtraci. Přitom existují jasně definované normy a kvalitní i cenově dostupné produkty, které je splňují.

  300
  Expert

  Lukáš Neterda

  20:48 05.07.2016